Bezdrátové místní informační systémy (BMIS)
Bezdrátové místní informační systémy jsou stále častěji vyskytující se zařízení, která slouží jako koncové prvky varování, a mohou tedy "zastupovat" funkci elektronických sirén. Vycházejí z místních informačních systémů (obecních rozhlasových systémů), které jsou hojně rozšířeny v menších obcích a maloměstech. Historicky se jednalo především o 100V elektrické a analogové místní informační systémy - od těchto systémů se moderní BMIS liší rozšířenými funkcemi a vlastnostmi, bezdrátovým přenosem signálu a také možností funkce při výpadku elektrického proudu. Tyto vlastnosti umožňují zapojení BMIS do JSVV a je možné je tedy považovat za KPV - nejedná se však o sirény. BMIS jsou před elektronickými sirénami preferovány především v oblastech, kde je nutné a výhodné spojení funkce KPV s vysíláním běžného místního informačního systému. Rovněž jsou preferovány pro srozumitelnější reprodukci verbálního (mluveného) obsahu, jelikož jsou instalovány při zemi a vždy v systému několika hnízd, které jsou od sebe vzdáleny krátkými vzdálenostmi.
Bezdrátové místní informační systémy se skládají z těchto částí:
Ovládací prvek - jedná se o ovládací pult/ústřednu a vysílač, nacházející se na stanoveném místě, a zahrnující ovládání a vysílání signálu do jednotlivých hnízd
Hnízdo (jednotka) - akustická rozhlasová jednotka, umístěna obvykle na sloupech veřejného osvětlení či jiných vhodných místech, obsahující příjímací anténu, ovládací skříň a seskupení reproduktorů - amplionů (obyvkle 2 - 4)
Princip funkce
BMIS fungují principálně obdobně jako elektronické sirény - amplifikují a reprodukují zvuk elektronickou cestou. Narozdíl od elektronických sirén však nedisponují žádným interním úložištěm pro reprodukovaný zvuk nebo hardwarem pro generaci signálů a tónu. Veškerý obsah je do hnízd vysílán bezdrátovou cestou pomocí rádiového přenosu z ovládacího pultu nebo ústředny - většina BMIS pracuje v pásmu 70MHz. BMIS mají narozdíl od elektronických sirén mnohem nižší výkon. Z pultu nebo ústředny je odvysílán rádiovou frekvenci pokyn a následně obsah, který má být vysílán. Hnízda tuto frekvenci přijímají a v základním procesoru rozkódují na elektronický signál. Ten putuje do zesilovačů, které elektronický signál zesílí a přes kabelové spojení odešlou do driverů (akustických měničů), kde je elektronický signál přeměněn na zvuk následně reprodukovaný pomocí reproduktorů (amplionů) do prostoru. Jednotlivá hnízda BMIS obsahují akumulátory, díky kterým existuje možnost funkce při výpadku elektrické sítě. Akumulátory jsou nabíjeny zpravidla v noci z elektrické sítě, nebo pomocí solárních panelů. Výkon reproduktorů BMIS je nízký a pohybuje se okolo 30W.
BMIS
BMIS
Elektronika uvnitř ovládací skříně hnízda
Ovládací skříně BMIS (VOX a VISO)
Otevřené ovládací skříně