Systémy varování a vyrozumění jsou systémy sloužící pro varování osob (obyvatel) situovaných v jejich pokrytí a také vyrozumění složek integrovaného záchranného systému, orgánů krizového řízení, krizových štábů nebo některých dalších subjektů v případě vzinku mimorádné události, které ohrožují životy, zdraví a majetek obyvatel.
Tyto systémy se skládají z telekomunikačních sítí, vyrozumívacích center a koncových prvků. Existují dva typy:
Jednotný systém varování a vyrozumění (JSVV)
Autonomní systém varování a vyrozumění (ASVV)
Jedná se o celorepublikový systém, který je provozován Ministerstvem vnitra - Generálním ředitelstvím Hasičského záchranného sboru České republiky. Zajišťuje varování a vyrozumění po celém území ČR a je plošně propojen.
Systém se skládá z:
přenosových soustav (první a druhá vrstva)
telekomunikačních sítí
vyrozumívacích center
koncových prvků
Přenosová soustava
Jedná se o soustavu která zajišťuje kritické předevání informací v systému. Zpracovává požadavky, jako je přenos příkazů ke koncovým prvkům z vyrozumívacích center, oboustranný přenos informací mezi koncovými prvky a vyrozumívacími centry, přenosy modulovaných živých hlasových vstupů a také přenosy informací pro vyrozumění IZS a orgánů KŘ.
Má dvě základní vrstvy:
vrstva přenosové soustavy (na bázi protokolu POCSAG (pagery) - obousměrná komunikace
vrstva přenosové soustavy (na bázi DMR - digital mobile radio) - obousměrná komunikace, rozšířené funkce
V rámci JSVV mohou vznikat další, vhodné, přenosové sítě, například LP WAN nebo LTE.
Přenosová soustava zahrnuje také systém selektivního rádiového návěstění (SSRN), který zabezpečuje možnost selektivního (výběrového) spuštění nebo spojení konkrétních prvků.
Telekomunikační síť
Jsou sítě vlastněné kraji nebo státem, které se skládají převážně z rádiových komunikačních prostředků, jimiž jsou vysílače, přijímače a radiostanice.
Vyrozumívací centra (VyC)
Jsou místa pro technické, organizační a provozní zebezpeční varování a vyrozumění. Zajišťují také sběr stavových informací z koncových prvků. Jedná se zejména o operační střediska HZS ČR a existují tři úrovně:
Místní VyC (VyC III. úrovně) - Vyrozumívací centra, která jsou provozována ostatními subjekty, avašak propojena do JSVV. Může se jednat o vyrozumívací centra podniků, měst apod.
KOPIS (VyC II. úrovně) - Krajská operační a informační střediska HZS ČR, mající působnost na území kraje
NOPIS (VyC I. úrovně) - Národní operační a informační středisko GŘ HZS ČR (dříve OPIS), celostátní působnost
Koncové prvky (KP)
Zařízení, kterými je stanovenou formou realizována funkce JSVV, tedy prostředky, pomocí níž je dále realizováno varování a vyrozumění.
Koncové prvky varování (KPV) - Zařízení, která přímo zabezpečují varování obyvatel (přes 10 000 prvků):
varovací informační panely
Koncové prvky přenosové soustavy (KPPS) - Zprostředkovávají dálkové ovládání/komunikaci mezi KP a VyC, fugující v rámci telekomunikačních sítí
Vysílače
Radiostanice
Přijímače
Antény
Koncové prvky měření (KPM) - Sběr dat a monitoring okolního prostředí a jejich předávání do VyC
Meteostanice
Detektory úniku nebezpečných látek
Čidla a monitorovací zařízení nejrůznějších typů
Jedná se o systémy, které používají koncové prvky a přenosové soustavy na vymezeném území, a jsou provozovány ostatními subjekty, mimo HZS ČR. Nejčastěji se jedná a podniky (chemické a jiné rizikové provozy) nebo města.
Najčastěji sirény spouští KOPIS HZS ČR (VyC II. uŕovně) v rámci svých krajů a to na základě pokynu od orgánů KŘ různých stupňů. Sirény může dále plošně spouštět také NOPIS - GŘ HZS ČR. V případě nebezpečí z prodlení, kdy hrozí riziko opožděné reakce KOPIS nebo NOPIS je sirény oprávněn spouštět také starosta obce a rozhodovat může rovněž velitel zásahu.
V rámci některých ASVV můžou sítě v okolí spouštět pověřené osoby podniků nebo měst.
Zkoušku sirén spouští 10x v roce krajská operační a infromační střediska HZS ČR jednotlivých krajů a 2x v roce národní operační a informační středisko GŘ HZS ČR v Praze.